Šibenik je grad u južnom hrvatskom primorju ili Dalmaciji. Nalazi se u blizini mjesta na kojem se rijeka Krka ulijeva u Jadransko more. Osim po čuvenoj katedrali, poznat je i po tradicionalnim ljetnim proslavama. Na njima se otkriva sva vedrina, srdačnost i susretljivost Šibenčana.
Moja prijateljica Ivana živi u Šibeniku. Kao prava Šibenčanka obožava svoj grad. Zato ga vrlo često spominje i o njemu govori kao o «… najljepšem i najdražem gradu na svijetu» (ili kako ona to kaže «… najlipšem i najdražem mistu na svitu»). «Pa dobro, što je tako čarobno u njemu», mislila sam. Odgovor sam pronašla prošlog ljeta kad me ta ponosna Šibenčanka pozvala u posjet.
Franjevački samostan - Palač Foscolo
Glave na crkvi
Prije obilaska grada prošetale smo se rivom. Sjele smo na terasu jednog od brojnih kafića i popile jutarnju kavu i sok. Tako se to, naime, radi u Šibeniku. Tek onda smo krenule u razgledavanje. Uskim uličicama došle smo do katedrale* sv. Jakova, najpoznatije turističke atrakcije u gradu. Crkva je, zbog svoje posebnosti i ljepote, pod posebnom zaštitom UNESCO-a, svjetske organizacije za kulturu. Ono što je na katedrali jedinstveno jesu uzidane kamene glave na stražnjoj strani crkve. "Ali to nije sve", kaže Ivana. "Ni jedna od tih glava nije ista. A ima ih sedamdesetak. "Želeći se i sama u to uvjeriti, počela sam ih proučavati. I doista, iako nekima nedostaje dio nosa, čela ili brade, dobro se može vidjeti da je svaka od njih drukčija. "Baš originalno", pomislila sam.
Stare tvrđave
Kao i u ostalim našim primorskim gradovima, i u Šibeniku treba vidjeti glavni trg, gradsku vijećnicu*, niz kamenih crkvica. No ono što se u ovom gradu ističe tri su stare tvrđave. Sv. Mihovil u samom je gradu i najstarija je od njih (Šibenčani je, po crkvici na njoj, često nazivaju i tvrđava sv. Ane). Druge dvije, Šubićevac i Sv. Ivan, na povišenom su mjestu pa se do njih treba malo penjati. Moram priznati, to mi se baš i nije svidjelo. Ali pogled što se s njih pruža vrijedan je svakog truda.
Katedrala sv. Jakova
Sveti Jakov - zaštitnik grada
Na večer je u gradu bilo vrlo živo. Svi su bili dobre volje, pjevalo se, jelo i pilo. Bila je to prava dalmatinska fešta*. Osim domaćih, oko nas su se vrzmali brojni turisti i mnoštvo djece. Veći dio njih je, pretpostavljam, došao i na poznati Međunarodni festival djeteta, koji se ovdje održava svake godine krajem lipnja i početkom srpnja. No nas je put vodio izvan Šibenika.
Brodom po Krki
Ivana i njezini prijatelji pokazali su mi obližnji nacionalni park, NP Krka. Nezaboravan doživljaj bila je vožnja brodom po rijeci Krki. Tada sam prvi put uživo vidjela dva njezina najslikovitija slapa, Skradinski buk i Roški slap, te otočić Visovac s osamljenim samostanom.
Skradinski buk
Jeste li znali…
… da su Šibenik osnovali Hrvati. U njemu je boravio hrvatski kralja Petar Krešimir IV. u 11. stoljeću. zato se često
Šibenik naziva Krešimirovim gradom;
… da je na šibenskoj katedrali radio glasoviti Juraj Dalmatinac;
… da je katedrala bila oštećena u Domovinskom ratu;
… da je s otvorenim morem Šibenik povezan s Kanalom sv. Ane. Nas ulazu u Kanal još je jedna tvrđava, sv. Nikola;
… da je u blizini Šibenika i Nacionalni park Kornati?
*katedrala - crkva sa sjedištem biskupa
*gradska vijećnica - zgrada gradskog vijeća
*fešta - naziv u Dalmaciji za slavlje na ulicama na kojem se okuplja velik broj ljudi
Pripremila: Ivana Crljenko |