Tehnike hvatanja u koštac sa sukobom |
RAZREDNI STUPANJ/PREDMET: 4. razred osnovne - 4. razred srednje škole
PREGLED: Sukob je većinom stvar percepcije. Naša percepcija situacije određuje postoji li neki sukob. Korisno je procijeniti naše prevladavajuće načine hvatanja u koštac sa sukobom jer smo skloni držati se jednog ili dva načina i primjenjivati ih na neprikladan način. Naglasak je na tome da niti jedan način ne treba prosuđivati ispravnim ili krivim. Svaka osoba određuje svoj prevladavajući način hvatanja u koštac sa sukobom.
CILJEVI: Utvrditi osobne načine hvatanja u koštac sa sukobom, razviti svjesnost o strategijama koje se mogu koristiti u svakom načinu hvatanja u koštac sa sukobom.
MORSKI PAS - Takmičenje – je ne-samosvjestan način i ne potiče suradnju.
Pojedinac slijedi vlastite interese nauštrb drugoga. To je način koji se oslanja na moć gdje se osoba služi svom moći koju posjeduje ne bi li ojačala vlastiti položaj.
Kada se koristiti takmičenjem:
PLIŠANI MEDO – Suviše uslužan – je ne-samosvjestan način i ne potiče suradnju.
To je suprotno od takmičenja. Kada je suviše uslužan, pojedinac zanemaruje vlastite interese kako bi udovoljio interesima druge osobe. U ovom načinu postoji nota samožrtvovanja. Kada se služiti uslužnim načinom:
KORNJAČA – Izbjegavanje – je ne-samosvjestan način i ne potiče suradnju.
Kada osoba ne slijedi svoje interese niti interese druge osobe. On/ona ne hvata se u koštac sa sukobom, već se radije izmiče, odgađa stvar ili se jednostavno povlači.
Kada koristiti izbjegavanje:
SOVA - Surađivanje – jest samosvjestan način, a potiče i na suradnju.
To je suprotno od izbjegavanja. Suradnja povlači za sobom nastojanje da se radi s drugom osobom na iznalaženju rješenja koje će potpuno zadovoljiti interese obje osobe. Implicira utvrđivanje temeljnih interesa ta dva pojedinca i iznalaženje neke alternative koja bi udovoljila objema stranama.
Kada koristiti surađivanje:
** Do najboljih odluka dolazi se suradnjom.
LISICA - Kompromis – je prijelazni stupanj do samosvjesnosti i suradnje.
Svrha kompromisa je pronaći neko svrhovito, obostrano prihvatljivo rješenje koje će djelomično zadovoljiti obje strane. On spada u srednju skupinu između takmičenja i pretjerane uslužnosti. Kompromisom se odričemo više negoli takmičenjem, ali manje negoli uslužnošću.
Kada koristiti kompromis:
|
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr |