Bjelina bijele boje |
Dolazi zima, a zima bijele zube ima - mraz i snijeg. Zato je i doživljavamo kao bjelinu. Bijele su pahuljice snijega, planinske padine prekrivene bijelim snježnim pokrivačem, beskrajna zasniježena polja.
Bjelina i hladnoća znakovi su zime. Ali ta bjelina ne donosi samo hladnoću i led već i zimske radosti: grudanje, sanjakanje, klizanje, skijanje. I baš te radosti oboje bijelu zimu šarenilom rukavica, šalova, kapa.
ŠTO JE BIJELA BOJA?
Bijeloj se boji suprotstavlja crna. One se nalaze na suprotnim krajevima skale boja, a to znači da se između njih nalaze sve ostale boje. Bijela je apsolutna boja, što znači da se može mijenjati od prigušenog do sjajnog, ali ne i od svijetlog do tamnog. Nema svijetlobijele ili tamnobijele boje. Ona je boja uzvišenog i božanskog. U starih naroda bila je boja istoka, jer se na istoku rađaju Sunce i život.
Da bi dočarali snijeg i zimu, umjetnici se uvelike koriste bijelom bojom. Nadamo se da vas je ova kratka priča zainteresirala i da će vas potaknuti da sami iskušate što sve tom bojom možete izraziti.
PRIJEDLOG
Pokušajte naslikati neki zimski prizor: svoju ulicu, kuću ili školu u snijegu, možda planine.
Da bismo vam pomogli, evo tek započete slike zimskog krajolika, a vi je pokušajte završiti. Bijelom temperom možete dočarati pahuljice snijega ili ih izrežite iz papira i zalijepite na sliku. Snježne plohe, pak, možete dočarati ako im olovkom iscrtate granice, a možete se poslužiti i pastelama. Slobodno upotrijebite bilo koji materijal za koji mislite da bi mogao prikazati snijeg.
I za kraj, evo kako je zimski ugođaj prikazao hrvatski slikar Vilim Svečnjak. Slika ima dva naziva "Predgrađe", odnosno "Dvorište u snijegu". Naslikana je 1954. godine tehnikom ulja na platnu.
Pripremila Anamarija Hucika
Ilustrirala Koraljka Kovač
Vilim Svečnjak: Predgrađe (Dvorište u snijegu), ulje na platnu, 1954.
|
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr |