Uragan
NA VIJESTIMA

Uragani su zaista bila na vijestima 2005 godine. Pored uragana Katrina i uragana Rita, mnogo je znanstvenika mislilo da je broj uragana u porastu. Postoje tri pojma koja opisuju ove ogromne oluje. Općeniti pojam je tropski ciklon. Lokalni nazivi uključuju i uragan i tajfun. Sve zavisi od toga da li se nalazite na sjevernoj ili južnoj polutci. Ako se nalazite u Sjedinjenim Državama koristite izraz uragan. Te se oluje ne događaju same od sebe, one se stvaraju tijekom nekoliko tjedana, i čak se ne stvaraju blizu SAD-a. Uragani do kojih dolazi u Karipskom moru zapravo se stvaraju u Africi, blizu Etiopije. Polako, tijekom toplijih ljetnih mjeseci, ove oluje putuju preko Atlanskog oceana dok ne dosegnu Karibe. Preko Atlantika postoje oluje priličnih veličina, no jednom kada dosegnu veoma tople vode Kariba one narastu do neslućenih razmjera. 

HRANJENJE ČUDOVIŠTA

Kako smo upravo pomenuli, do uragana dolazi tijekom ljeta i u ranu jesen na sjevernoj polutci. To je vrijeme kada vode oceana dosežu najviše temperature (preko 27 stupnjeva Celzijusa) Znamo da toplije vode imaju više energije te ima i više isparavanja. Temperature i isparavanje djeluju zajedno u hranjenju ovih monstruoznih oluja. Tehnički su izrazi konvekcija (kretanje zračnih masa uslijed topline) i kondenzacija (kondenzacija vodene pare). Do te kondenzacije dolazi kada se topao vlažan zrak počinje hladiti i otpuštati više energije u oluju. To, zajedno sa vodom i energijom okretanja zemlje, te Coriolisev efekt – i dobili ste jednu ogromnu uragansku oluju.

NISU SVE ISTE

Nakon što tropska oluja naraste do veličine uragana, meteorolozi koriste Saffir-Simpson ljestvicu kako bi označili oluje. Ta ljestvica ih dijeli na pet kategorija, u zavisnosti od brzine vjetra. Kategorija pet, uragani, označava vjetrove koji pušu brzinom većom od 240 km/h.
 
Pored brzine vjetra, postoji i efekt koji nazivamo udar oluje. Taj udar zavisi od jačine oluje i lokacije gdje oluja udara u zemlju. Udar oluje  je zapravo veliki vodeni val koji se kreće od obale prema unutrašnjosti, može biti mali , oko metra, ili veliki, visine nekoliko metara. Iako su valovi kod oluja veoma visoki , sam udar oluje nije visoki val. Dva područja mogu stvoriti urad oluje. Prvi se nalazi direktno ispred puta oluje. Kako se uragan kreće, on gura velike količine vode na obalu, prije nego udari u kopno.  Drugi udar je manji i nalazimo ga odmah ispod centra oluje. Kako je tu niski pritisak, u odnosu na pritisak na stijenkama/zidovima, površina se zapravo diže na ovome mjestu. Ta količina vode će također dospjeti na obalu kada dođe do udaranja uragana u zemlju. 
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr