Nikola Tesla - genijalni izumitelj |
Rodna kuća Nikole Tesle u Smiljanu
Jeste li znali da je jedan od najvećih svjetskih izumitelja Nikola Tesla rođen u hrvatskom selu Smiljanu?
Tesla je govorio 6 jezika, imao izvanredne reflekse i odličnu tjelesnu spremnost
Patentirao je više od 700 izuma, a da bi se shvatio značaj pronalaska izmjenične struje dovoljno je podsjetiti da, zahvaljujući njoj, danas koristimo uobičajene uređaje poput televizora, računala, kućanskih aparata – ona pokreće gotovo sve što nas okružuje.
Nikola Tesla-znanstvenik izvan vremena
OD SMILJANA DO NEW YORKA
Nikola Tesla rođen je 10. srpnja 1856. u selu Smiljanu nedaleko od Gospića. Tu je započeo i školovanje, a nastavlja ga u Gospiću, gdje završava osnovnu školu, a zatim i nižu realnu gimnaziju. Višu realnu gimnaziju polazi u Karlovcu (1870. – 1873.). Studira tehniku na Visokoj tehničkoj školi u Grazu. Godine 1880. u Pragu sluša predavanja na Karlovu sveučilištu, a zatim odlazi u Budimpeštu i zapošljava se u Centralnom telegrafskom uredu ugarske vlade. Aktivno sudjeluje u izgradnji prve telefonske centrale u tom gradu. U Budimpešti (1882.) otkriva načelo okretnoga magnetskoga polja. Ovim svojim genijalnim otkrićem Tesla je omogućio izradu prvih elektromotora izmjenične struje, a time i njezinu primjenu u najširem opsegu.
Na naslovnici Time-a za svoj 75.rođendan
U želji da svoje otkriće primijeni u praksi, odlazi u Pariz i zapošljava se u centrali Edisonove tvrtek za Europu, gdje stječe velik ugled – čak ga uspoređuju sa slavnim Edisonom. U srpnju 1884. godine Tesla stiže u New York i zapošljava se u Edisonovu laboratoriju, te ubrzo postaje jedan od njegovih najcjenjenijih suradnika.
HRVATSKI IZUM
TESLIN LABORATORIJ ČUDA STVARA
Nikola Tesla istražuje u svojem fizikalnom laboratoriju
U proljeće 1887. godine Tesla osniva vlastiti laboratorij. Otkupljuje ih poznati američki tvorničar George Westinghouse, i sam izumitelj. On je projektom rađenim na osnovi Teslinih pronalazaka pobijedio na natječaju za izgradnju najsuvremenije i najveće hidrocentrale toga vremena – hidrocentrale na slapovima Nijagare. Od 1889. godine, kad konstruira svoje prve generatore struja visokih frekvencija, dobivajući uz to i vrlo visoke napone, ovaj će dio elektrotehnike prevladavati u Teslinom daljem radu.
„Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje, žalim što nemaju svoje!“
Na tom dotad posve nepoznatom i neistraženom području, Tesla je došao do genijalnih otkrića, koja su danas osnova mnogih grana elektrotehnike: elektromedicine, radiotehnike, radarske tehnike... Izvanredna je zasluga Nikole Tesle u rješavanju temeljnih problema u tim granama elektrotehnike, a predavanja koja je o strujama visokih napona i visokih frekvencija održao u SAD, Londonu i Parizu donijela su mu svjetsku slavu i mnogobrojna priznanja.
Nikola Tesla opisuje svoj izum predstavniku električne kompanije
Jeste li znali da...
Teslin generator za izmjeničnu struju
Teslin indukcijski motor
(Iz arhive časopisa Zvrk)
|
Medioteka - Udruga za promicanje medijske kulture djece i mladih // www.medioteka.hr // info@medioteka.hr |